Rozhovor prosinec

................ s hráčkou FK Olomouc Hankou Lexovou 

 

Nejdříve nám Hanko prozraď jak vznikne spojení holka a fotbal? Jak si se k němu dostala? Co Tě na něm zlákalo?

Dostala jsem se k němu naprosto jednoduše. Kopala jsem si u sousedů o vrata a sousedka mi nabídla, že mě odvede na trénink, že tam trénuje její bratranec. Hned mi koupila kopačky, a abych ji nezklamala, tak jsem se snažila chodit pravidelně. Nakonec mě to začalo bavit, letos ho hraji už 16. rokem.

Začínala jsi v Týnci s klukama, jak na ty časy vzpomínáš?

Měla jsem štěstí, že jsem od začátku měla výborné spoluhráče. Byli to kluci, co nedělali rozdíl, jestli jsem kluk či holka a už vůbec je nenaštvalo, že jsem je na tréninku třeba obehrála nebo v souboji o míč předběhla. Celkově si myslím, že jsme v tu dobu měli dobré výsledky. Velkou zásluhu na mém fotbalovém vývoji měli trenéři, hlavně p. Jaroš Prečan a p. Jirka Drábek. 

Jak vůbec vidíš porovnání ženského a mužského fotbalu?

Rozdíl je prozatím obrovský. Většina fotbalistů jsou samozřejmě chlapi. Ale za dobu, co se „motám“ kolem ženského fotbalu musím říci, že rok od roku stoupá popularita nahoru. Ze začátku málokdo věděl, že se někde hraje. Znala se maximálně družstva Sparty, Slavie – kde se předpokládalo, že ve svém širokém zázemí mají kromě mužských juniorských výběrů i nějaký ten tým žen. Dnes, když se podíváme do soupisek ženských oddílů, viz. Sparta, která má snad na 5 různých věkových kategorií hráček (přípravka, mladší a starší žačky, mladší a starší dorostenky, juniorka), tak vidíme, že to jde nahoru. Vždyť se stačí podívat jen na rozložení moravské části. Hraje se tu 2. liga, což je celomoravská soutěž, dále je tu divize, která je rozdělena na tři skupiny. V každé je přibližně 12 týmů. Co se týče celosvětově, tak i tam je to nějak obdobně jako u nás. Ačkoli možná i trochu lépe. Hlavně finančně.

Kdo je podle Tebe nejlepší naší hráčkou a kdo světovou? Obecně se má, že u nás je to Pavlína Ščasná a nejlepší světovou hráčkou pak Brazilka Marta, souhlasíš s tím?

S tím naprosto souhlasím. Světovou je bezpochybně Marta, jen těžko se jí někdo vyrovná. U nás Ščasná, ale myslím si, že konkurentek tady má už poměrně dost. V každém týmu je hodně kvalitních hráček, takže do budoucna si myslím, že by tu mohlo být hodně nových Mart a Pavlín.

Kdo je Tvůj vzor? Kterému týmu fandíš? Sleduješ fotbal i v televizi Ligu mistrů apod?

Nemám žádný vzor. Je mnoho fotbalistů, na které je při zápase radost pohledět. Z týmů nemám taky žádný až tak oblíbený, na Sigmu si zajdu když je čas, Ligu mistrů sleduje téměř pravidelně a pokud tam hraje jakýkoli český tým nebo hraje v nějakém poháru, tak samozřejmě fandím, ať je to kdokoli.

Momentálně působíš v FK Olomouc, mám-li dobré informace jsi tam kapitánkou a vyhlášenou střelkyní. Po podzimu jste v MSLŽ  na 4.místě se ztrátou 11 bodů na vedoucí Hlučín. Co nám k těmto údajům doplníš?

Před začátkem sezony jsme se změnili z FK Nové Sady na FK Olomouc, přechod byl trošku komplikovaný a proto nám zasáhl i do začínající soutěže. První kola jsme nebyli v optimální sestavě, po jarní sezoně nám odešly některé klíčové hráčky (zranění, přestup do 1. ligy…), naoplátku naštěstí přišlo dost nových, mladých hráček. Ovšem než se zapracovaly do nějakého herního standartu, tak už uběhlo pár kol, ve kterých jsme ztratily zbytečně body. I tak ale musím říct, že na to, jak to ze začátku vypadalo bledě, tak nakonec  je 4. místo ještě velmi dobrým umístěním a troufám si tvrdit, že to není naše konečné místo. Jsme mladý tým, takže se dá očekávat, že by to mělo jít výkonnostně nahoru.

Týnecký fotbal jistě pravidelně sleduješ, co říkáš na pokrok, kterého v poslední době dosáhl?

Na muže se chodím dívat, pokud se naše zápasy zrovna nekryjí, což bývá poměrně často. A musím říct, že herní pojetí týneckého týmu je opravdu kvalitní. Už to není jako obyčejná vesnická „křápaná“, divák se dočká i pěkných kombinací a na střelecké šance si taky nemůžeme stěžovat. Když to takhle půjde dál, tak si myslím, že to bude jen a jen pro týnecký fotbal dobře.

V současném kádru mužů je tvůj bývalý parťák z útoku starších žáků Pepa Macenauer, jak na něj vzpomínáš?

Pepa? Sklonit hlavu, zasprintovat a ukličkovat 10 hráčů a nakonec si vychutnat i brankaře! No a za zápas 5 gólů. Takhle to bývalo pravidelně. Jeho dravost ze žáků je poměrně dost patrná i teď v mužích. Je dobře, že hraje dál. Takových útočníků je potřeba více.

Většina našich čtenářů jsou chlapi, takže nám prozraď, jsou fotbalistky hezké baby?

Holky, když jdou na hřiště, tak během krátké chvíle jsou zapocené, špinavé od bláta, mají rozcuchané vlasy atd. Ale jak vylezou ze šaten, kde ze sebe zase udělají ty normální holky, tak si na jejich vzhled musí udělat každý názor sám. Takto je to v každém sportu, ať se podíváme na házenou, volejbal či basketbal. Znám pár hráček, které když potkáte na ulici, musíte si zákonitě říct, že tahle holka nemůže dělat žádný sport, aby se jí nerozmázl make up. Ale pak přijde na trénink, převleče se do sportovního a na hřišti neřeší, jestli se má kaluži na trávníku vyhnout, jednoduše ji proletí i s míčem, udělá skluz. A ta původní Barbie je fuč. V šatně to dá zase do pořádku.

Děkujeme ti za rozhovor

 

První rozhovor v roce 2010 zveřejníme v lednu a to s ......................... nechte se překvapit :-)