Rozhovor říjen

......................... s fotbalovým rozhodčím Petrem Boháčem

 

Nejdříve zavzpomínej na Tvé sportovní začátky fotbalové i rozhodcovské. Jak jsi se dostal k fotbalu a poté i k samotnému pískání?

Mé začátky s kopanou jsou již hodně starého data. S fotbalem jsem začal, snad jako každý kluk z vesnice, hned v mladších žácích, tzn. už před třiceti lety. To jsme ještě hráli na starém hřišti u UP, kde jsme zažívali bojové podmínky. Tekoucí voda byl jen sen a o vytápěné šatně ani nemluvím. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že jsme v budoucnu mohli začít hrát na novém hřišti u školy, kde jsou naše nové šatny jedny z nejlepších v okrese. Dále přes žákovské kategorie jsem přešel až do mužů. Jako věrný týnečák jsem celou fotbalovou kariéru hrál jen za jeden oddíl a to za Velký Týnec. S léty přibyla i nějaká ta kila navíc a výkonnost začala klesat, tak jsem se ve 32 letech rozhodl, že pověsím kopačky na hřebík a po pětadvaceti letech s fotbalem skončím. Jenže samozřejmě se mi po fotbale stýskalo a stejně jsem byl stále s klukama na hřišti, jezdil jsem na zápasy a tak nějak na mě zbylo, že jsem dělal oddílového asistenta rozhodčího, protože v té době jezdil jen hlavní rozhodčí delegován ze svazu. A protože mě rozhodčí znali, tak jsem začal slýchat ať vstoupím do jejich řad oficiálně, že mě to bude bavit. Po čase jsem o tom začal přemýšlet a rozhodl jsem se složit zkoušky a dát se na dráhu sudího.

Když se díváš na fotbal sleduješ speciálně výkon rozhodčích? Máš mezi rozhodčími nějaký svůj vzor nebo někoho jehož styl pískání se Ti líbí?

Ano, někdy se víc dívám na pohyb a na projev rozhodčího, ale není to vždy. Někdy hra plyne tak nějak sama, a rozhodčího ani nejde „vidět“. Vzory nemám. Ale je spousta kolegů, kteří jsou opravdu na svém místě. Například z těch co znají všichni to jsou Jakub Žádník, Petr Drápal, Franta Tomeček a také Libor Sedláček.

Rozhodčí jsou vždy terčem útoků hráčů i fanoušků, jak snášíš , že všichni na hřišti a hledišti jsou vlastně trenéři a rozhodčí?

I já si musím dát ruku na srdce a uznat, že ani se mnou to tehdy neměli rozhodčí jednoduché. Ale právě proto asi tohle beru s nadhledem a snažím se nedat důvod k nějakým pochybnostem o mém výroku. Hodně mi ale vadí jak v současnosti na hřišti mluví mládež!!! A to už od mladších žáků. A kupodivu to nevadí trenérům a ani rodičům. Tohle řeším nekompromisně!!! Jinak je pravda, že jsme asi národ těch nejchytřejších trenérů a rozhodčích, ale bohužel jen po pivku a v publiku. Snažím se to nevnímat a na hřišti na to jsou možnosti jak to zvládnout…

Co je na pískání nejtěžší a co naopak se Ti nejvíce líbí?

Nejtěžší??? Asi ta odvaha se na to dát. První zápas zůstane asi každému v paměti dost dlouho. A co se mi líbí??? Dělám to co mě baví, taky něco pro zdraví, protože se musím udržovat ve fyzické kondici a nepopírám, že i finanční odměny za řízení utkání jsou slušný přínos do rodinného rozpočtu.

Jaký je Tvůj názor na to, že rozhodčí jsou i ženy, např. Damková je asi velmi kvalitní sudí, souhlasíš?

Ano, souhlasím, Dagmara je jedna z nejlepších ženských rozhodčí na světě. FIFA ji také dává důvěru na top utkání žen, mimo jiné řídila i finále MS žen. Je pro ni nesmírnou výhodou, že řídí utkání mužů v naší Gambrinus lize. Ženy to mají samozřejmě podstatně složitější se prosadit mezi rozhodčí, ale v nominačních listinách je několik takových, které to dokázaly a těm držím palce.

Jistě sleduješ pozorně dění v týneckém fotbale, jak hodnotíš co se v posledních letech děje? Kde podle Tebe tlačí týnecký fotbal bota? Co by se mělo změnit a zlepšit?

Samozřejmě týnecký fotbal sleduji pozorně a kdykoli mám možnost, jsem přítomen zápasu. Ať mužů, tak i mládeže. Za poslední roky se udělalo moc práce. Ocenil bych práci kolem údržby trávníku a celého areálu. Trochu mě zklamalo škvárové hřiště, vůbec nesplnilo svůj účel. Jeden ročník zimního turnaje a to bylo vše. Trénovat se na škváře nikomu nechtělo. Uznávám, že nebylo o co stát… Snad se to v budoucnu zlepší. Slabina týneckého fotbalu je asi ta, že vše leží na bedrech jednotlivců a není zájem na budování ze stran mužstev. To by se mělo asi změnit, zapojit do chodu oddílu i hráče nebo rodiče.

Co je vůbec Tvým cílem co se týká tvé soudcovské kariéry?

Má kariéra je těsně před možným vrcholem, protože jsem začal dost pozdě. Po dvou letech v okresních soutěžích jsem postoupil do kraje. Loňskou sezónu jsem byl na nominační listině pro I.B třídy a letos jsem byl nasazen již do I.A. Můj cíl je krajský přebor. Jen budu muset víc zapracovat na fyzické přípravě, abych splnil náročné požadavky.

Fotbal obecně trápí nedostatek mladých hráčů, v týnci momentálně není přípravka, jak to je mezi rozhodčími?

Věřím, že přípravka bude znovu obnovena. Je to moc dobrá věc pro budoucnost oddílu. Výchova mládeže by měla být v popředí každého klubu, který nechce jen investovat do nákupu hráčů a právě naopak těžit z jejich přestupů. U rozhodčích je to složité. Licenci můžete získat od patnácti, ale to pouze na mládež. Samozřejmě, že máme v okrese několik mladých, například máme jednoho z Týnce.

Jak se díváš na výkonnost jednotlivých týneckých mužstev? Co říkáš na mladší a starší žáky? Dorostence? Muže?

Mužstva Týnce hrají momentálně dle svých možností a potenciálu. Žáci jsou na tom letos velmi dobře. Po postupu do krajské soutěže první rok sbírali zkušenosti a letos předvádějí vyrovnané výkony, které těší oko fanouška s příslibem, že se stanou již samozřejmostí v kraji. Potěšilo mě, že i mladší jsou již rovnocenným soupeřem pro své protihráče a v tom vidím zásluhu trenérů přípravky. Dorostenci jsou několik let na předních místech okresního přeboru a bohužel se jim stále nedaří udělat ten poslední krok k postupu do kraje. O mužích snad nemusím ani mluvit?!? Historický postup do I.B třídy!!!! Práce trenérů, vedení a funkcionářů nese své ovoce. Poděkovat bychom měli především hráčům za jejich výkon v jednotlivých utkáních, za výbornou reprezentaci naší obce.

Na závěr ještě k fotbalu, který hráč a které mužstvo se Ti líbí nebo mu dokonce fandíš?

Jsem asi vyjímka, ale nemám vyhraněný klub a ani hráče. Rád se podívám na dobrý fotbal a to jak v okrese tak i na mezinárodní úrovni. Samozřejmě mezi top hráče patří Lionel Messi, a mezi již nehrající Paolo Maldini. Mužstva jako Barcelona či Real Madrid není třeba komentovat. Ale srdcem jsem stále věrným fandou Týnce………….a proto Týnec do toho!!!!!!

Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu rozhodcovských úspěchů.

 

V příštím rozhovoru, který Vám přineseme v listopadu vyzpovídáme záložníka dorostu a mužů Filipa Švédu.