Rozhovor srpen

......................... s kapitánem našeho mužstva Jiřím Jabůrkem

 

Na úvod nám Jirko řekni, jak si se k fotbalu dostal a kdo z trenérů Tě nejvíc ovlivnil?

Na úvod zdravím všechny příznivce fotbalu a toho týneckého zvlášť! Fotbal je pro mě nejkrásnější kolektivní sport, ale to jsem poznal až po mém působení v basketbalu, při kterém jsem si, kromě vykloubených prstů, zlomil ruku, a postupně jsem přešel právě na fotbal. Z důvodů, že jsem prakticky téměř po celou dobu působil pouze ve Velkém Týnci (cca od 12ti let), tak jsem poznal dvě trenérské osobnosti (ostatní se snad neurazí) – p. Pospíšila a p. Prečana, kterým tímto děkuji za důvěru. Z dalších mě samozřejmě ovlivňoval (-je) můj taťka, který mě ve fotbalu podporuje.

Kde jsi působil mimo Velký Týnec?

Jak už jsem zmínil, jsem Týnečák, nicméně jsem si stihnul na rok odskočit do přespolních Doloplaz, kde jsem byl právě pod p. Prečanem. Epizodky v Nemilanech a Holici nepočítám.

Hráváš ve středu zálohy, v útoku a hrával jsi také na kraji zálohy. Kde hraješ nejraději a proč?

Zapomněli jste, že mě již Peťa Lakomý vyzkoušel i na postu stopera. Myslím si, že na  tento mám ještě nějaký čas, ale vzhledem k našemu omlazenému kádru, to nevidím jako nereálnou věc do budoucnosti… Nicméně si myslím, že jsem útočný typ fotbalisty, zkrátka bránit moc neumím a je pro mě výzva hrát uprostřed zálohy, kde se cítím nejlépe.

Kdo je Tvůj oblíbený hráč, kterému mužstvu fandíš?

V Česku samozřejmě u mě vede Sigma Olomouc, ale asi se shodneme, že česká liga dlouhodobě oproti západním ligám velmi zaostává. Za nejkvalitnější soutěž považuji anglickou Premier League, kde může hrát první s posledním a stále je to krásný fotbal. Nemám vyhraněný klub, ale vždy se mi líbil herní styl a síla Manchesteru United.

Co považuješ ve své dosavadní fotbalové kariéře za svůj vrchol?

Určitě současnou situaci, nebudu počítat výhry turnajů v malé kopané ve Vacanovicích  (jinak velmi prestižní záležitost). Velký Týnec nikdy předtím nehrál krajskou soutěž a být kapitánem kvalitního, perspektivního mančaftu mě velmi těší, zvlášť pokud se naše hra líbí a přináší také solidní výsledky.

Úvod soutěže nám asi bodově vyšel, jak jsi vůbec spokojen Ty s hrou a výsledky našeho mužstva?

Prozatím spokojenost, ale popravdě jsme měli docela i štěstí na los, kdy jsme prozatím hráli s relativně slabšími soupeři a proto je velice předčasné mluvit a hodnotit současný bodový stav. Myslím, že se jistě reálněji ukáže po odehraných 5-6 kolech. Ale cítím, že máme dobré mužstvo, které jistě nebude hrát o záchranu. Také je dobré vhodné zapojování mladých hráčů, zejména dorostenců, kteří mají kvalitní tým, do budoucna má fotbal ve Velkém Týnci dobrou perspektivistu.

S jakým umístěním by si byl v letošní sezóně spokojen?

Toto mužstvo má na to, aby hrálo zcela jistě klidný střed tabulky a to si myslím, je splnitelné. Důležité je, abychom předváděli kvalitní fotbal a přilákali na něj co nejvíce týneckých příznivců.

Mužstvo se velmi omladilo a z dosavadním zápasů se zdá, že jsme díky tomu zvýšili tempo hry. Současně se zdá, že mužstvo drží při sobě, staří pomáhají mladým. Zdá se to jenom nebo to tak ve skutečnosti je?

Je to tak. Teď jsem četl na našich stránkách, že kdosi počítal věkový průměr z  minulého zápasu a vyšlo nevídané číslo necelých 22 let! Budu se asi opakovat, ale k omlazení došlo na můj vkus až moc radikálně, zejména bohužel vinou zranění a následnému ukončení kariéry u našich hráčů. Rychlost hry se samozřejmě zvyšuje, není to dáno jenom věkem hráčů, ale také vyšší soutěži, kterou hrajeme, kde narážíme na mnohem zdatnější soupeře. A to je jen dobře, protože jen takto může jít také naše výkonnost nahoru. Sám cítím, že je důležité držet při sobě, podporovat se, každý zápas nemusí vyjít individuálně na 100 %, ale od toho jsme kolektiv, abychom pracovali jeden za druhého.

V Týneckém fotbalu je jistě moc věcí na zlepšení, co Tebe nejvíc trápí a co by jsi chtěl zlepšit?

Zapeklitá otázka, nicméně v současné době je evidentní, že náš kádr je velmi úzký. To považuji za jeden z hlavních problémů. I když náš trenér je jistě jeden z nejlepších fotbalistů v mužstvu, tak přece jenom je trenér a ne náhradní 12-tý hráč pro  případ nutnosti střídání. To si samozřejmě musí uvědomit také trenéři dorostenců,  potažmo žáků a vyjasnit si priority, která soutěž je přednější. Když to nepůjde touto cestou, tak zkrátka nezbývá, než někoho dovést z jiného mužstva. Co se týká zázemí, tak by nebylo jistě na škodu pořízení nových dresů, protože současné jsou zcela určitě dobré pro chladnější období, ale v srpnu těžko snesitelné. Jinak jsem samozřejmě plně spokojen, ne každá obec, takového rozměru, se může pochlubit tak kvalitním zázemím jako má a hlavně v brzké době bude mít Velký Týnec. Pamatuji si časy, kdy jsme hrávali na našem slavném oraništi, kde byl největší problém nezakopnout o trs plazivce. To nejde srovnávat. Těším se také na sportovní halu, která roste vedle hřiště. Výborná věc. Za to patří dík lidem, kteří se starají nejen o týnecký fotbal, ale vůbec o možnosti sportovního využití. Doufám, že se týneckému fotbalu bude dařit i nadále, bude radost přijít na zahrádku, dát si pivko a klobásku, podívat se na pěkný zápas, popřípadě si zanadávat (na sudího samozřejmě) :-). A proto TÝNEC DO TOHO!!!

Dík za rozhovor

 

Rozhovor na měsíc září nam poskytne náš nový hráč  Lukáš Staroba.