Rozhovor září

.................... s členem výboru a trenérem dorostenců panem Lubomírem Verešem.

 

Na začátek se představ týneckým fanouškům. Odkud pocházíš, kde jsi dříve hrával a kde trénoval?

Pocházím z Hraničných Petrovic, kde jsem také asi 15 let trénoval mužstvo mužů a taky celou dobu pracoval ve výboru. Moje hráčská kariéra nestojí skoro za slovo. Bylo to jen pár zápasů v dorosteneckém věku.

Již druhým rokem se intenzivně a nahlas hovoří o ambicích dorostenců postoupit. Jak tyto ambice vidíš Ty po úvodních kolech soutěže?

Po úvodních kolech se na tabulku sice dívá dobře, ale vůbec nic to neznamená. Nemáme za sebou ani polovinu soutěže a náš kádr navíc není moc široký. Ale hlavně máme stále co zlepšovat. Hlavně koncovku a fyzickou kondici, na které musíme zapracovat o zimní přestávce. Jinak bych samozřejmě byl rád, kdyby momentální stav tabulky byl i po posledním kole. 

Která mužstva považuješ za největší soupeře?

Za největší soupeře považuji mužstva Přáslavic a Slatinic. Slatinice podle mě mají nejlepší mužstvo soutěže, které praktikuje moderní pohledný fotbal.

Dlouhodobým tématem je v týnecké kopané u mužů a dorostenců docházka na tréninky. Co by si nám řekl k tomuto tématu?

Já myslím, že docházka dorostenců je za ty dva roky celkem na dobré úrovni snad s vyjímkou zimní přípravy, tam to bylo slabší, ale jinak jsem, docházkou spokojený. Hlavně letos je vidět, že tomu kluci dávají víc, až na drobné vyjímky. Co se týká docházky mužů, tak letos je to o hodně lepší, ale minulý rok to byla katastrofa. Jenže těžko můžu hodnotit, čím to bylo, do jejich kabiny nevidím a tudíž hodnotit nemohu. Každopádně na 1.B třídu ty tréninky musí být minimálně 2x týdně a intenzivnější. Snad se to s příchodem nového trenéra zlepší.

Dalším ožehavým bodem je vytíženost hráčů a jejich nastupování za dorostence a muže. Jak se díváš na přechod dorostenců k mužům?

Tahle otázka je na větší rozbor. Samozřejmě chápu, že dorostence dělám proto, abych vychoval hráče do mužů, ale taky je potřeba hledět na motivaci dorostenců. A když mají podávat výkony tak nemůžou hrát někteří dva celé těžké zápasy za víkend. A nemůže se chtít po mně, abych jim tvrdil, že úplně na prvním místě je umístění mužů a pak jejich. Pak by ani oni neměli chuť hrát naplno. Nesmíme zapomínat, že do mužů nakoukne 4-5 dorostenců, ale co ti ostatní. Oni chtějí vidět družstvo dorostu na špici tabulky, ta je zajímá nejvíc. A ten přechod dorostů k mužům, ten je na bodu mrazu. Musíme se zamyslet celý výbor, kde je chyba v přechodu do mužů.

Jak hodnotíš spolupráci mezi dorostem a staršími žáky?

Spolupráce mezi staršími žáky a dorostem, si myslím, že funguje dobře. Jediné, co mi vadí u všech kategorií a to včetně mužů, je disciplína. To hodně pokulhává. 

U družstva mužů došlo během poslední doby již k několikáté výměně trenéra, jak se na to díváš?

Je pravda, že co sleduji blíže týnecký fotbal, tak těch trenérů se u mužů vyměnilo až moc. Ale taky je pravda, že se tady vystřídalo velké množství hráčů. Ovšem mě se mi nelíbí, když si hráči diktují, pod kým hrát budou a pod kým ne. Hráč by se měl starat hlavně o to, jak hraje. A ostatní by měl řešit výbor.

Jak vidíš spolupráci mezi dorostem a muži za celé tvé působení u dorostů?

Spolupráce mezi dorostem a muži je špatná. Za trenéra Lakomého mi vadilo, že si vždycky řekl o hráče, aniž by se se mnou poradil anebo se na ně přišel podívat, tak nevím na základě, čeho vybíral. Jak už jsem řekl, zastávám disciplínu a když někdo, nepracuje poctivě v dorostu nemůže přeci hrát za muže. Tam chodí dorostenci nakouknout hlavně za odměnu. 

Neméně dlouhodobým problémem týnecké kopané je nedostatek hráčů na všech úrovních, kde vidíš chybu?

Hlavní příčinou nedostatku hráčů vidím v práci s mládeží. Myslím, že by měla existovat větší spolupráce mezi trenéry, výborem a rodiči, Mládež dneska je moc pohodlná a nejvíc je zajímá počítač. Mám syna taky v dorostu, ale když mě naštve, tak v první řadě vypínám počítač, pak domácí vězení a až potom by byl asi fotbal. Je pravda, že rodiče dneska někdy ani neví, co jejich děti dělají. At´už je to nezájmem nebo nedostatkem času.

Co by si chtěl zlepšit v týnecké kopané?

Co bych chtěl zlepšit je asi spolupráce všech trenérů, třeba i spojením některých tréninků. Dále by to byla spolupráce Sokolu Velký Týnec a fotbal Velký Týnec a v neposlední řadě spolupráci fotbalistů s obecním úřadem. Máme na starost nejvíce sportovců a hlavně dětí, ale částka, kterou dostávají fotbalisté je směšná. A to nemluvím o tom, co nás stojí údržba areálu. O využití tělocvičny se mi ani nechce mluvit. Ta je hlavně pro cizí.

Děkujeme za rozhovor